clear
به کانال تلگرام ما بپیوندید
near_me
×

هشدار

JUser: :_load: ناتوان در تشخیص کاربر با شناسه: 540
library_books
event
دوشنبه, 12 اسفند 1398

تاثیر نوسان ارزی بر سهام شرکت های بورسی

local_post_office این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید
سجاد پورمشرفی

در این مصاحبه نظرات آقای وحید پورمشرفی – متخصص در حوزه گزارشگری مالی را در مورد «اثرات افزايش نرخ ارز و عدم امکان استفاده شركت‌ها از نرخ ارز مرجع بر صورت‌های مالی» می خوانید.

 

وحید پورمشرفی حسابدار رسمی وحید پورمشرفی حسابدار رسمی

* لطفاً در ابتدا توضیح دهید روش‌هايي كه شركت‌ها مي‌توانند تسعير دارايي‌ها و بدهي‌هاي ارزي پولي خود را در صورت‌هاي مالي نشان دهند، چيست؟

** در ارتباط با شرکت های دولتی می بایست از روش مقرر در قانون محاسبات عمومی کشور مصوب شهریور ماه 1366 تبعیت نمود. طبق ماده 136 قانون مزبور «مابه‌التفاوت‌ حاصل‌ از تسعير داراييها و بدهيهاي‌ مذكور بايد در حساب‌ ذخيره‌ تسعير داراييها و بدهيهاي‌ ارزي‌ منظور شود. در صورتي‌ كه‌ در پايان‌ سال‌ مالي‌، مانده‌ حساب‌ ذخيره‌ بدهكار باشد، اين‌ مبلغ‌ به‌ حساب‌ سود و زيان‌ همان‌ سال‌ منظور خواهد شد. همچنین اگر مانده‌ حساب‌ ذخيره‌ تسعير داراييها و بدهيهاي‌ ارزي‌ در پايان‌ سال‌ مالي‌ از مبلغ‌ سرمايه‌ ثبت‌ شده‌ شركت‌ تجاوز نمايد، مبلغ‌ مازاد پس‌ از طي‌ مراحل‌ قانوني‌ قابل‌ انتقال‌ به‌ حساب‌ سرمايه‌ شركت‌ مي‌باشد».

اما به منظور تهیه صورت های مالی با مقاصد عمومی و به تبعیت از استاندارد حسابداری شماره 16، در شرکتهای غیردولتی، تفاوت های مزبور می بایست بعنوان درآمد یا هزینه دوره وقوع شناسایی شود که البته در مورد بدهیهای ارزی (در صورت افزایش نرخ ارز) دو روش برخورد دیگر مطرح است:

  • شناسایی بعنوان بخشی از بهای تمام شده یک دارایی واجد شرایط، در مورد آن بخش از مخارج تأمین مالی که مستقیماً قابل انتساب به تحصیل یک دارایی واجد شرایط است. که طبق استاندارد حسابداری شماره 13، بکارگیری این روش (در صورت وجود شرایط لازم) الزامی است.
  • منظور نمودن در مبلغ دفتری داراییهای مرتبط با بدهیهای ارزی که اخیراً بطور مستقیم در ارتباط با تحصیل داراییهای مزبور ایجاد شده است و وا حد تجاری قادر به تسویه آنها نیست.

البته طبق استاندارد حسابداری شماره 16، بعنوان رویه مجاز جایگزین جهت برخورد با این زیان (تسعیر ارز)، قابل استفاده و بکارگیری آن اختیاری است.

* از نظر شما تایثر افزايش مستمر نرخ ارز بر صورت‌هاي مالي شركت‌هاي بورسي چيست؟ ** از آنجا که ترازنامه منعکس کننده ساختار منابع واحد تجاری یعنی مبالغ طبقات عمده داراییها و نیز ساختار مالی شرکت یعنی مبالغ طبقات عمده بدهیها و حقوق صاحبان سرمایه در یک مقطع معین زمانی است، لذا در شرایط عادی این اطلاعات می تواند مستقیماً به برآورد استفاده کنندگان از مبلغ، زمان و احتمال جریان های نقدی آتی کمک نماید. لیکن در شرایطی که نرخ ارز بطور مستمر افزایش یابد، امکان انجام چنین برآوردی خصوصاً در ارتباط با اقلام پولی ترازنامه عملاً ناممکن خواهد بود. از طرف دیگر افزایش مداوم نرخ ارز در صورت سود و زیان نیز آثار نامطلوبی بدنبال خواهد داشت. زیرا به جهت شناسایی مداوم هزینه قابل توجه تسعیر ارز، صورتهای عملکرد مالی نمی تواند به گونه ای اثر بخش به تأمین اهداف گزارشگری مالی، در مورد دو وظیفه اصلی خود شامل 1) ارائه اطلاعات به استفاده كنندگان به منظور قادر ساختن ايشان در امر بررسي ارزیابی های قبلی از عملکرد مالی دوره های گذشته و در صورت لزوم اصلاح ارزیابی های آنها از عملکرد دوره های آتی، 2) ارایه گزارشی از نتایج وظیفه مباشرت مدیریت به منظور قادر ساختن استفاده کنندگان به ارزیابی عملکرد گذشته مدیریت و ایجاد مبنایی جهت شکل گیری انتظارات آتی در این راستا، کمک نماید.

* آیا استانداردهای حسابداری موجود راهکارهای مناسب جهت افزایش قابلیت اتکای اقلام صورت‌های مالی، هنگامی که نوسانات قیمت ارز شدید است پیش‌بینی نموده است؟

** بله، بطوریکه اگر آثار ناشی از تغییر در نرخ های تسعیر بعد از تاریخ تراز نامه بر اقلام پولی  ارزی یا صورتهای مالی عملیات خارجی چنان با اهمیت باشد که عدم افشای آن توان استفاده کنندگان صورتهای مالی را در ارزیابی و تصمیم گیری تحت تأثیر قرار دهد، می بایست ماهیت این موضوع و برآوردی از اثر مالی آن در صورتهای مالی افشا شود.

* با توجه به تعیین رویه تسعیر ارز که توسط سازمان حسابرسی در پاسخ به استعلام سازمان بورس در اردیبهشت ماه 91 انجام گرفت (تعیین نرخ توافقی ارز برای شرکت‌هایی که ارز خود را با نرخ مرجع تسویه نمی نمایند)، چه تدبیری برای مدیریت سود قابل اعمال توسط این شرکت‌ها به کار گرفته شده است؟

** همانطور که قبلاً نیز گفته شد، می توان در صورت وجود شرایط لازم، رویه مجاز جایگزین را بکار بست. در اینصورت به جای شناسایی زیان عمده تسعیر ارز، مبلغ مورد نظر طی سالهای عمر مفید دارایی ثابت در صورت سود و زیان دوره اثر خواهد گذاشت که به نوبه خود نوعی مدیریت سود تلقی می شود. اما از سوی دیگر انتظار می رود به جهت آثار منفی مالیاتی، مدیران از اعمال رویه جایگزین صرف نظر نمایند. زیرا سازمان امور مالیاتی، زیان حاصل از تسعیر ارز اظهار شده از جانب مودی (شرکتها) را به شرط اتخاذ یک روش یکنواخت درطی سالهای مختلف، قابل قبول می داند. بنابراین منطقاً انتظار داریم مدیران از بکارگیری رویه مجاز جایگزین تسعیر برای بدهی های ارزی صرف نظر نمایند و بدین سان توان مدیریت سود سلب خواهد گردید.

موضوع عملیات حفاظی نیز برای واحدهای تجاری کشور منتفی است.

* اگر معتقديد كه بخشي از بازار سهام از تغييرات نرخ ارز متاثر است پس چرا مدتي است كه نوسانات ارزي تاثير خاصي بر معاملات سهام در بازار ندارند؟

** برای پاسخ به این سئوال ابتدا باید بررسی کنیم سهم بازار سرمایه از مجموع وجوه قابل سرمایه گذاری (شامل وجوه سرگردان، پس اندازها و زمینه های مختلف سرمایه گذاری) در کشور چه میزان بوده و نسبت به دیگر کشورها در چه وضعیتی است.

بی تردید سهم بازار سرمایه در ایران بسیار پایین تر از سطح مناسب آن است. چه بسا یک سرمایه گذار بالفعل یا بالقوه با مشاهده آثار افزایش مستمر نرخ ارز در صورتهای مالی، به این نتیجه برسد که سرمایه گذاری خود را به سمت و سوی بازار ارز و طلا سوق دهد. تصمیم بانک مرکزی به پیش فروش سکه و سازمان بورس به ایجاد بورس ارز خود گواه این ادعاست.

* پيش‌بيني شما از وضعيت ارزي كشور در ماه‌هاي پيش‌رو چيست؟

** با درنظر داشتن عوامل موثر بر نرخ ارز در کشور و سایر شرایط موجود، در بهترین حالت، نرخ ارز با شتاب کمتری نسبت به وضع موجود افزایش خواهد یافت.

* آيا از نظر شما ذخاير ارزي كشور اندك است. اگر چنين اعتقادي داريد چه پيش‌بيني از قيمت ارزها به ويژه دلار در ماه‌هاي آينده داريد؟ اگر پيش‌بيني شما صعودي است وضعيت بازار سهام را پس از اين تغييرات احتمالي در نرخ ارز مرجع و... چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

** واقعیت آنست که اطلاعات دقیقی از وضعیت ذخایر ارزی کشور در دسترس نیست.حتی با فرض آنکه ذخایر ارزی کشور اندک نباشد، نباید فراموش کنیم که منابع محدود است. بنابراین باز هم به نظر می رسد در خوشبینانه ترین حالت نرخ ارز با شتاب کمتری افزایش خواهد یافت. از همین رو پیش بینی می شود در ماههای پیش رو بازار سهام در خواب زمستانی باقی خواهد ماند.

 

 

مصاحبه دنیای اقتصاد با وحید پورمشرفی – حسابدار رسمی

 با عنوان «تاثیر نوسان ارزی بر سهام شرکت های بورسی»

تاریخ انتشار: 26/06/1391

 

 

 

برچسب‌ها style

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • اولین نظر را شما بدهید

خبرنامه
اولین نفری باشید که مطالب ما را میخوانید :) فقط کافیست در خبرنامه ایمیلی ما عضو شوید