clear
به کانال تلگرام ما بپیوندید
near_me
×

هشدار

JUser: :_load: ناتوان در تشخیص کاربر با شناسه: 540
library_books
event
دوشنبه, 12 اسفند 1398

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها؛ نقش حسابرسان و ارزیابان مستقل

local_post_office این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید
سجاد پورمشرفی

به موجب قانون موسوم به حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی که در تاریخ پانزدهم اردیبهشت 1398 به تصویب مجلس رسید، افزایش سرمایه شرکت ها از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی های امکانپذیر شده و لذا موضوع مزبور اهمیت ویژه ای نزد واحدهای تجاری به خصوص شرکت های پذیرفته شده در بورس یافته است.

وحید پورمشرفی

*حسابدار رسمی

بنابراین در شرکت هایی که افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها صورت گرفته است، حسابرسان و ارزیابان مستقل می بایست به اهمیت نقش خویش آگاه بوده و ملاحظات خاصی را در انجام وظایف خود بکار گیرند. به همین جهت انتظار می رود کارشناسان ارزیاب دارایی ها، در چارچوب اخلاق حرفه ای عمل نموده و حسابرسان مستقل مرتبط نیز در رعایت اصول و احکام آیین رفتار حرفه ای بطور ویژه ای اهتمام ورزند. بطوریکه از کسب هرگونه منافع هر چند جزئی و یا غیرمستقیم برای خویش یا خویشاوندان و اطرافیان خود، اجتناب کنند.

در این مقاله کوشش شده تا ضوابط پیش بینی شده در استانداردهای حسابداری به منظور تجدید ارزیابی دارایی ها توسط ارزیابان منتخب و نیز نحوه برخورد حسابرسان مستقل از حیث اهمیت کسب نظر کارشناس، طبق استانداردهای حسابرسی مورد توجه قرار گیرد.

اصطلاحات بکار رفته در این مقاله، با معانی مشخص زیر صورت گرفته است:

دارایی ها: دارایی‌هایی که مطابق استانداردهای حسابداری قابل تجدید ارزیابی بوده و شامل مواردی از قبیل دارایی‌های ثابت مشهود و نامشهود، سرمایه‌گذاری بلندمدت و دارایی زیستی مولد است.

ارزیاب مستقل: کارشناس رسمی دادگستری یا قوه قضاییه که با رعایت مفاد ماده 6 آیین نامه هیأت وزیران در جلسه مورخه 15/1/1395، توسط کانون کارشناسان رسمی دادگستری یا مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه معرفی شده و یا مستقیماً از جانب شرکت انتخاب گردیده تا ارزش روز دارایی ها را تعیین کند.

حسابرس مستقل: موسسات حسابرسی و شاغلین انفرادی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران و سازمان حسابرسی کشور که وظیفه انجام حسابرسی صورتهای مالی یا بررسی اجمالی شرکتهایی را به عهده داشته که از محل مازاد تجدید ارزیابی مبادرت به افزایش سرمایه نموده اند.

کارشناس (منتخب حسابرس): فرد یا موسسه ای که دارای صلاحیت حرفه ای و مهارت شامل دانش و تجربه در زمینه ای غیر از حسابداری و حسابرسی است.

صلاحیت حرفه ای: وجود مدارک حرفه ای و جواز کار از مراجع ذیصلاح یا مدرک عضویت در جوامع حرفه ای معتبر و همچنین برخورداری از تجارب و حسن شهرت در زمینه خدمات مربوط.

الف)‌ ضوابط استانداردهای حسابداری درخصوص نحوه تجدید ارزیابی دارایی ها توسط ارزیابان مستقل

از آنجا که مبالغ دفتری دارایی های تجدید ارزیابی شده در ترازنامه، مبتنی بر معاملات واقعی نمی باشد، اعتبار صورت های مالی به این امر بستگی دارد که ارزیاب مربوط تا چه حد در زمینه ارزیابی دارایی ها از صلاحیت و تجربه برخوردار بوده است. بنابراین استانداردهای حسابداری مقرر می دارد که ارزیابی دارایی ها، توسط ارزیاب مستقل و دارای صلاحیت حرفه ای انجام شود.

به دلیل آنکه معتبر بودن نتایج ارزیابی مدنظر می باشد،‌ چنانچه ارزیابی دارایی ها توسط ارزیابان با صلاحیتی که در استخدام شرکت هستند انجام پذیرد؛ به شرط تأیید آن توسط ارزیابان مستقل، نتایج کار معتبر خواهد بود.

ارزیابان مستقل می بایست قبل از هر اقدام، نسبت به امکان حفظ استقلال و بی طرفی خویش در واحد تجاری اطمینان کامل داشته و در غیاب عوامل ناقض، مبادرت به انعقاد قرارداد نموده و از قبول حق الزحمه مشروط به نتیجه گزارش و یا سایر موضوعات دلخواه شرکت پرهیز کنند.

همچنین ارزیابی اموال می بایست براساس قیمت های منصفانه قابل اتکا صورت گرفته و در مواردی خاص که نیازمند مفروضات و محاسبات ذهنی است، انتخاب روش ها برپایه بهترین برآورد انجام شود، به گونه ای که مبنایی معقول برای اندازه گیری فراهم کند.

طبق استانداردهای حسابداری، ارزیابان مستقل می بایست در ارزیابی داراییها ملاحظات زیر را مدنظر قرار دهند:

  • تجدید ارزیابی باید براساس ارزش بازار و با در نظر داشتن کاربرد فعلی یعنی با لحاظ این شرط که دارایی در همان رشته فعالیت یا رشته فعالیت مشابه بطور مستمر مورد استفاده قرار گیرد، انجام شود.
  • چنانچه به دلیل کارکرد خاص یک قلم دارایی ثابت ترکیبی که تحصیل آن بطور جداگانه بوده است، شواهدی در خصوص ارزش بازار یکایک اجزای آن وجود نداشته باشد، بطوریکه مجموعه اقلام ترکیبی عموماً به صورت یکجا و نه به صورت جداگانه، فروخته می شود، هر یک از اقلام به بهای جایگزینی مستهلک شده ارزیابی می شود. این موضوع برای برخی ماشین آلات تولیدی که قسمتهای مختلف آن بطور جداگانه تحصیل شده،‌ مصداق دارد.
  • اقلامی از طبقات مختلف دارایی های ثابت که معمولاً به صورت بخشی از یک واحد تجاری فعال فروخته می شود، در شرایطی که شواهدی در خصوص ارزش بازار هر یک از آنها بصورت جداگانه وجود نداشته باشد، آن اقلام به بهای جایگزینی مستهلک شده ارزیابی می شود. برای مثال می توان به زمین و ساختمان های دارای استفاده خاص مثل پالایشگاهها، نیروگاهها، تأسیسات بندری و اراضی زیر سد اشاره کرد.
  • بهای جایگزینی مستهلک شده یک ساختمان متشکل از ارزش بازار زمین مربوط و با توجه به استفاده فعلی آن و همچنین بهای جایگزینی مستهلک شده برآوردی ساختمان آن است. برای تعیین بهای جایگزینی مستهلک شده باید بهای جایگزینی یک ساختمان جدید الاحداث مشابه را از بابت عمر مفید ساختمان، شرایط و فرسودگی آن و سایر عوامل محیطی کاهش داد.
  • برای استفاده از روش بهای جایگزینی مستهلک شده، بایستی دقت کافی بکار برد، زیرا معمولاً نتایج بکارگیری روش مزبور منجر به تعیین ارزشی بیشتر از ارزش تعیین شده بر مبنای ارزش بازار خواهد شد. به همین دلیل در ابتدا می بایست نسبت به عدم امکان تعیین ارزش بازار دارایی مورد نظر که می تواند ناشی از خصوصیت (کارکرد یا ماهیت) آن دارایی باشد،‌ اطمینان حاصل کرد. افزون بر این لازمست که واحد تجاری، به طور بالقوه از چنان سودآوری برخوردار باشد که کاربرد بهای جایگزینی مستهلک شده موجه گردد.

ب)‌ ضوابط استانداردهای حسابرسی مرتبط با استفاده حسابرس از نتایج کار کارشناس

اهمیت تجدید ارزیابی دارایی ها در مواردیکه مازاد حاصل به عنوان منبع افزایش سرمایه تلقی می شود،‌ از نقطه نظر مخاطرات حسابرسی،‌ بسیار اساسی است. زیرا انگیزه بیش نمایی داراییها را دو چندان می کند. بنابراین توصیه می شود در چنین شرایطی حسابرسان در ارایه خدمات اطمینان بخشی اعم از آنکه ارزیابی دارایی های واحد مورد رسیدگی (مطابق استانداردهای حسابداری) توسط ارزیابان مستقل انجام شده یا نشده باشد، نسبت به کسب نظر از کارشناس دیگری اقدام نمایند.

طبق استانداردهای حسابرسی، استفاده از خدمات کارشناس که به اختیار و تشخیص حسابرس تعیین شده، به عنوان یکی از شواهد حسابرسی قلمداد می گردد. در عین حال، به منظور کسب شواهد لازم درخصوص تجدید ارزیابی دارایی ها در مواردی نظیر اندازه گیری میزان رشد دارایی زیستی مولد، قیمتگذاری طبقات مشخصی از داراییها (مانند زمین، ساختمان، ماشین آلات، کارهای هنری و یا سنگهای تزئینی) و تعیین مقدار یا وضعیت دارایی ها (از قبیل مواد کانی، ذخایر زیر زمینی و یا عمر مفید ماشین آلات) نیازمند استفاده از نظر کارشناس می باشد.

چنانچه حسابرس بخواهد در مورد نحوه تجدید ارزیابی دارایی ها از نظر کارشناس استفاده کند، کارشناس مزبور می تواند توسط واحد مورد رسیدگی استخدام و یا دعوت بکار شده باشد. در اینصورت استانداردهای حسابرسی، حسابرس را ملزم به استخدام یا دعوت بکار کارشناس بطور مستقل از شرکت ننموده و به جای استقلال، به بی طرفی کارشناس اتکا و اکتفا نموده است.

در عین حال به منظور استفاده از نتایج کار کارشناس، حسابرس می بایست برنامه ریزی کرده و از صلاحیت حرفه ای و بیطرفی وی اطمینان یابد.

افزون بر موارد یاد شده،‌ حسابرس باید کفایت کار کارشناس را به عنوان شواهد حسابرسی مربوط به طبقاتی از داراییهای ثابت که مورد تجدید ارزیابی قرار گرفته است، ارزیابی کند. برای این کار لازمست حسابرس درباره روشهای مورد استفاده کارشناس پرس و جو نموده و با بررسی اطلاعات مورد استفاده کارشناس، همسویی نتایج کار را با شناخت کلی خود از موضوعات مرتبط با نظر کارشناس انطباق دهد.

باید اذعان داشت که حسابرس فاقد تخصص کارشناس بوده و همیشه نمی تواند روشهای کارشناس را ارزیابی نماید. لیکن حسابرس باید شناختی از مفروضات و نحوه عمل کارشناس بدست آورد و براساس شناخت خود از فعالیت واحد مورد رسیدگی و نتایج حاصل از اجرای سایر روش های حسابرسی، مناسب و منطقی بودن آن را بسنجد.

بدیهی است چنانچه نتایج کار کارشناس فراهم کننده شواهد کافی و مناسبی برای حسابرس نباشد یا نتایج گزارش کارشناس با نتایج حاصل از سایر شواهد کسب شده ناسازگار باشد،‌ این موضوع باید از طریق مذاکره با کارشناس یا مسئولین شرکت و یا اجرای روشهای اضافی دیگری همچون ارجاع کار به کارشناس دیگر پیگیری و در صورت لزوم گزارش حسابرسی از این بابت تعدیل گردد.

در پایان تأکید می شود که نحوه عمل حسابرس در شرکت هایی که اقدام به افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی داراییها نموده اند، بویژه شرکت های بورسی، موجب افزایش خطر حسابرسی شده و حسابرس به منظور کاهش این خطر باید روشهای رسیدگی بیشتری را اجرا نموده که استفاده از نظر کارشناس یکی از مهمترین این روشها قلمداد می شود.

برچسب‌ها style

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • اولین نظر را شما بدهید

خبرنامه
اولین نفری باشید که مطالب ما را میخوانید :) فقط کافیست در خبرنامه ایمیلی ما عضو شوید